Dlaczego zabezpieczenie telefonu jest takie ważne?
Dlaczego zabezpieczenie telefonu jest takie ważne?

 

Dlaczego zabezpieczenie telefonu jest takie ważne?

Smartfon już dawno przestał być jedynie zabawką – dzisiaj to narzędzie pracy.

Prawdopodobnie używasz swojego smartfona do czegoś więcej niż grania, przeglądania social mediów lub śledzenia prognozy pogody. Pamiętaj, że Twój smartfon to nieskończone źródło informacji o Tobie, Twoich znajomych a nawet Twojej rodzinie – wszak to mobilna baza danych – znajdują się na nim dane wrażliwe: prywatne zdjęcia i nagrania video, maile, dowody dokonywanych płatności i wykonywanych przelewów. Co więcej, telefon zapamiętuje większość podawanych przez Ciebie haseł i informacji. Jeżeli tak jest, powinieneś poważnie zastanowić się nad inwestycją w profesjonalny sposób zabezpieczenia swojego telefonu. Niestety, jeżeli Twój smartfon to również Twoje narzędzie do biznesowej korespondencji, nośnik istotnych dokumentów a, co najważniejsze, jeśli używasz telefonu do dokonywania płatności  –  jako karty płatniczej, dokonujesz płatności blikiem, korzystasz z bankowości mobilnej, musisz mieć świadomość, że ktoś może dokonać włamania na twój telefon.

Możliwe, że nie jesteś w stanie poradzić sobie w dzisiejszym świecie bez smartfona. O ile uszkodzenie mechaniczne telefonu skutkuje najwyżej ewentualną utratą danych, to wyobraź sobie, co by się stało, gdyby twój smartfon wpadł w niepowołane ręce, co z pewnością może przysporzyć Ci nie lada problemów. Wszystkie twoje hasła, loginy i wiadomości będą mogły zostać wykorzystane na Twoją niekorzyść.

 

Uszkodzenia mechaniczne smartfona

Wstrząsy

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Twój telefon jest bezpieczny. To jednak tylko pozory. Codziennie używasz telefonu w szkole, w czasie spaceru z psem a nawet podczas treningu; SMS-ujesz nawet idąc do sklepu. Z czasem drobne wstrząsy, upadki z nawet niewielkich wysokości lub lekkie uderzenia odbiją się niekorzystnie na kondycji Twojego smartfona. Aby zminimalizować tego typu uszkodzenia, dobrze jest zaopatrzyć się w dobrą obudowę telefonu i zamiast w kieszeni, nosić smartfon w plecaku lub torebce.

 W związku z tym warto zainwestować w profesjonalne akcesoria ochraniające telefon od zewnątrz – wstrząsoodporne, silikonowe etui, chociażby takie jak RuggedArmor  lub eleganckie, skórzane etui z ochronną klapką dla miłośników firmy Apple  z pewnością będzie świetnym rozwiązaniem.

 

 

…i popękany na ekran

Charakterystyczny „pajączek” to zmora dla użytkownika smartfona!

Smartfony, szczególnie te z wyższej półki, dość dużo kosztują, jednak pamiętaj, że ze zniszczonego telefonu nie będziesz mógł skorzystać. Warto więc na samym początku zainwestować np. w solidne szkło ochrone, hartowane. Z odsieczą dla ekranu Twojego telefonu przychodzą produkty marki Crong  lub PURO . Pamiętaj, że dobre zabezpieczenie ekranu może uratować wyświetlacz smartfona przed rozbiciem lub porysowaniem w momencie upadku.

Warto również rozważyć zaaplikowanie specjalnej folii ochronnej na Twojego smartfona, np. takiej jak ta folia, czemu poświęciliśmy więcej uwagi w osobnym artykule.

Ochrona smartfona przed włamaniem

Jak już wspomniano wcześniej, w dzisiejszych czasach równie ważne jest zabezpieczenie telefonu przed atakami cyberprzestępców jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi.  O dziwo, telefon można shakować tak łatwo jak komputer, a złośliwe oprogramowanie może wyrządzić nam i naszemu smartfonowi wiele szkód.

Po czym rozpoznać, że urządzenie padło ofiarą hakerów?

Jeżeli bez powodu otrzymujesz wiadomości od nieznanych numerów lub w trakcie rozmów telefonicznych zacząłeś słyszeć podejrzane szumy, to może oznaczać, że Twój smartfon mógł zostać shakowany. Ponadto pojawienie się na telefonie nieznanych aplikacji lub plików również nie świadczy o tym, że z Twoim urządzeniem jest wszystko w porządku. Jeśli Twój telefon np. samoczynnie się wyłącza lub drastycznie spada jego wydajność, to może być jasnym dowodem na to, że smartfon po prostu jest zainfekowane wirusem lub ktoś niepowołany próbuje przejąć nad nim kontrolę.

 

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży danych z telefonu?

Podstawą ochrony urządzenia jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego oraz instalacja programów jedynie z zaufanych źródeł, takich jak App Store lub Google Play.

Co więcej, jako użytkownik i posiadacz smartfona powinieneś unikać logowania się do witryn, które zawierają Twoje dane wrażliwe podczas korzystania z darmowych i publicznych hot-spotów w kawiarniach, centrach handlowych. Pamiętaj też o tym, by w trakcie surfowania po sieci nie klikać w podejrzane linki, np. takie przenoszące Cię do nieznanych witryn lub stron internetowych.

Dobrym zabezpieczeniem informacji na Twoim telefonie jest też ustawienie solidnego hasła w formie PIN-u lub wzoru. Dla poprawy bezpieczeństwa smartfona warto również zrezygnować  z opcji zachowywania podawanych przez ciebie loginów i haseł w wirutalnej chmurze.

Co zrobić w przypadku kradzieży smartfona?

Oprócz utraty danych wirtualnych z twojego telefonu, możliwa jest również utrata go w wyniku zwykłej kradzieży. Aby zapobiec temu warto nie nosić telefonu w tylnej kieszeni spodni lub na wierzchu zawartości torebki (nawet nie poczujesz, gdy ktoś pozbawi Cię twojego urządzenia).

Staraj się również nie pozostawiać smartfona bez opieki, szczególnie w miejscach publicznych.

Jeśli jednak dojdzie do tego przykrego incydentu, natychmiast zawiadom policję. Warto zawczasu zainstalować w telefonie aplikacje, które mogą pomóc w śledzeniu drogi, którą przebył Twój smartfon. Istotne jest również zapisanie numeru IMEI – numeru służącego do międzynarodowej identyfikacji urządzeń -  który pozwoli policji zidentyfikować telefon w przypadku namierzenia go.

Zabezpiecz telefon zanim będzie za późno!

Wszyscy wiemy, że łatwiej jest przeciwdziałać niż leczyć, a z pustego nawet Salomon nie naleje.

Łatwiej (i przede wszystkim – taniej niż kupić nowe urządzenie po uszkodzeniu starego smartfona) jest od razu zainwestować w program antywirusowy, który może zapobiec atakowi hakerów na twój telefon wraz z zakupem telefonu, zamówić również odpowiednie etui i szkło ochronne lub ochronną folię. Jeśli interesują Cię inne akcesoria wspomagające bezpieczeństwo Twojego smartfona, sprawdź naszą ofertę .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl